P. Robert Bergman

Oběti zla?

29. 9. 2013 21:20

Dnes dopoledne jsem po dlouhé době navštívil zde v Plzni jedno krásné místo. Meditační zahradu – Památník obětem zla. Vybudoval jej pan Luboš Hruška, který byl politickým vězněm komunistického režimu. A jak jsem tak procházel krásnou přírodou, pozoroval jsem jednotlivá zastavení křížové cesty, které nejsou jen uměním, ale mementem a vyjádřením lidí, kteří v životě zakusili mnoho zlého.

 

 

Několikrát jsem si na sochách zastavení křížové cesty všiml rukou. Byly tam ruce prázdné před soudem člověka, ruce pomáhající nést kříž a vyjadřující podporu, ruce přibité hřeby…

 

 

Zahrada se jmenuje Památník obětem zla. A tak mě napadlo, že obětmi zla jsme vlastně všichni, protože každého z nás někdy zlo deformovalo. Někdo zakusil víc, někdo méně. Modlil jsem se za lidi, kteří zakusili bolest zla.

 

A zároveň jsem si uvědomil, že jsme nejen oběti, ale že jsme někdy i nástroji zla. A tak jsem se modlil i za lidi, kteří ubližují a za všechny, kterým jsem někdy ublížil já.

 

A když jsem stál před zastavením „Oslavení“ uvažoval jsem, proč přichází Ježíš do zla v našich životech…

 

 

PS: Až budete mít někdy cestu do Plzně, tak Vám moc přeji, abyste měli možnosti i tady na chvíli spočinout.

http://www.bip.cz/pamatnik/

Sdílet

Komentáře

juniper budu tam zítra se svými seniory a zkusíme meditační zahradu rozespívat

Rejwi Doporučuji navštívit aktuální retrospektivní výstavu věnovanou autorovi soch Romanu Podrázkému v Přibyslavi. Více zde: http://www.kzmpribyslav.cz/roman-podrazsky.html

rob Díky :) No jo, jenže Přibyslav je z Plzně trochu "z ruky"... Ale pro ty co jsou z okolí tak to určitě bude stát za to :)

mumisek Mohu jen potvrdit =) Kdysi jsem ji už navštívila...a ráda se tam někdy vydám znovu.

valec1 jj docela aktuální poznávání

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio